Okullar Açıldı Peki Araçlarınız Hazır Mı?

Eylül ayı geldi ve öğrencileri heyecan sardı. Tabi velileri de ayrı bir telaş. Okullar açıldı peki araçlarınız hazır mı? Eğer değilse kötü sürprizler ile karşılaşabilirsiniz. Çocukları okula bırakırken yolda kalmayı kimse istemez.

Yaz tatilinde araçlarımız yollarda bazı sınavlardan geçer. Bunların bazıları yüksek sıcaklık, toz, yol yapımı çalışmalarıdır. Çocukları okula götürmeden önce bu tür kötü koşullara maruz kalan araçlarınızın mutlaka bakımını yaptırmanız gerekir.

Öncelikle aracınızı gözle ve elle kontrol edin. Patlamış stop lambaları veya çatlamış lensler ile lastikler kontrol edilmelidir. Özellikle lastiklerin durumu önemlidir. Lastik dişlerindeki kesik veya sıyrıklar aynı zamanda aşınmalar ile yanaklardaki kesik ve sıyrıklar ciddi sorunlara neden olabilir.

2022 yılının yazı oldukça sıcak geçti. Uzmanlar bu tür sıcak dönmelerden araç sahiplerinin daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtiyor. Eylül ayı ile birlikte soğuyan havaların araçlar üzerinde bazı olumsuz etkileri olması beklenir. Bu nedenle araçların, yetkili bir servise  götürülmesi iyi bir fikir gibi görünüyor. Unutmamak gerekir ki aracın motoru ve aküsü yüksek sıcaklıktan önemli derecede etkilenir.

Belki de öncelikli olarak yapılması gereken aracın altına hızlıca göz atmaktır. Herhangi bir sıvı akıntısı varsa bunu erken teşhis etmek tabiri caizse HAYAT KURTARIR.

Bunun yanında aracın altına bakmanın ötesinde gözle görülemeyecek sorunlar olabilir. Bunların bazıları; çatlamış hortumlar, aşınmış fren balataları, kirli hava filtreleri ve ömrünü tamamlamış yakıt filtreleridir.

Bazen araçların tüm kontrol ve bakımları yapılmış bile olsa öğrencilerimiz yolda kalabiliyor. Aşağıdaki resimdeki gibi...Okullar açıldı demiştik çocuklarınızın güvenli seyahat etmeleri için bazı ipuçlarını paylaşalım.

Öncelikle Rot/Balans ayarlılarınızı ustanıza kontrol ettirmenizi öneriyoruz. Çünkü özellikle park esnasında kaldırma temas eden jantların ayarlarında bozulma meydana gelebiliyor.

Aracınızın lastik basınçlarını en yakın benzin istasyonunda kontrol edin. Bir sorun varsa mutlaka lastik hizmeti veren bir işletmeye uğrayın.

Silecek lastikleri çoğu zaman ihmal edilir. Ancak ilk yağmurda farkına varılır ki yaz sıcağı sileceği sertleştirmiş ve çatlamasına neden olmuştur. Çatlamış ve yıpranmış cam sileceğini kullandığınıza kesinlikle pişman olursunuz. Hatta kaza yapmanıza bile neden olabilir. Sileceklerinizi sonbahara girmeden kontrol edin. Eğer zarar görmüş ise değiştirin.

Aracınızda bulunan diğer kayışlar gibi motor kayışı da sıcak havalardan olumsuz etkilenir. Zamanla gerilmeler ve çatlamalar görülebilir. Tabi bunun sizin görmeniz zor olabilir. Bu nedenle aracınızın motor kayışını yetkili bir işletmede kontrol ettirmeyi unutmayın.

Evet yaz bitti artık havalar soğumaya başlayacaktır. Aracın soğutma sistemi iyi çalışıyor olabilir peki ya ısıtma sistemi? Siz üşümeden bir kontrol ettirin.

Havalar iyice soğumadan akünüzü mutlaka kontrol ettirin. Özellikle önceki yazımızda belirttiğimiz gibi sıcak havalarda akünün boşalması veya arızalanması çok olası bir durumdur. 

Henüz sonbahar olsa da dondurucu kış soğukları da yakın zamanda gelecektir. Antifirizli cam suyu kullanmanız gerekiyor. Çünkü antifirizli cam suyu özellikle don yapan sabahlarda aracınızın camını silmeniz için büyük avantaj sağlayacaktır.

Son olarak aracınızın farları ile stop lambalarını kontrol ettirin. Stop lambanızdaki patlağı fark etmeniz zor olabilir. Aynı zamanda uzun ve kısa farlarınızın ayarı bozulabilir. Bu tür hizmetleri veren işletmelere başvurarak gerekli kontrol ve ayarları yaptırabilirsiniz.

Güvenli sürüşler için aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin.