Yazın Akü Neden Biter

Yaz mevsiminde havaların ısınması ile birlikte Yazın Akü Neden Biter sorusuna açıklık getirmek istiyorum. Yaz mevsiminde görülen aşırı sıcaklar aracınızın aküsüne ciddi zararlar verir. Bu durum akünüzün ömrünü önemli derecede azaltır. Genel olarak bilinenin aksine aküler soğuk havalardan ziyade sıcak havalarda daha fazla zarar görür.

Yaz mevsiminde evinden kilometrelerce uzakta iken sağlıksız bir akü nedeniyle yolda kalmak kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Ancak ne yazık ki sıcak hava nedeniyle akü arızalanması çok olası bir durumdur.

Konuyu biraz daha açalım ve soruyu soralım. Sıcak havalarda akü neden bozulur?

Aracın aşırı sıcağa maruz kalması ile akü içerisindeki sıvı hızla buharlaşır. Bunun sonucu olarak akünün şarjı zayıflar plaka korozyonu oluşur. Akünün plaklarında meydana gelen kristalleşme ile akü kullanılmaz hale gelir.

Ancak akünüzü koruma yollarınız var. Aşırı sıcaklarda akünün korunması için neler yapabiliriz birlikte bakalım.

Aracınızı çalıştırırken akünüzde bir tekleme işareti alabilirsiniz. Eğer zamanında müdahale yapılmaz ise akünün tamamen arızalanması ile birlikte yolda kalma ihtimaliniz oldukça güçlü.

Düşünün; aracınızda elektrik ile çalışan neler var. Navigasyon sistemi, cep telefonu şarjı, araç kameraları ve diğerleri... Bu sistemlerin tümü aslında akünüzün sağlıklı çalışmasına bağlı olarak çalışır.


Bu yaz tatile aracınız ile çıkacaksanız keyifli bir tatil için akünüzün sağlığı ile ilgili tedbirleri sıralayalım.

1- Aracınızın ekranında Akü ikaz ışığı yanıyor mu diye kontrol edin. Motoru çalıştırmada zorluk, düşük far, yavaş çalışan aksesuarlar (örneğin otomatik açılan camın yavaş açılması/kapanması) gibi belirtilen aküde bir sorun olduğuna işarettir.

2-Aracınızı mutlak suretle gölgeye park edin. Doğrudan güneşe maruz kalan aracın kaputu ısınır ve ısı aküye zarar verir.

3-Akünüzü temizleyin. Kir ve korozyon akünün ömrünü kısaltır. Korozyon bir yalıtkan görevi görerek aküden gelen akımı engelleyerek akünün gereğinden fazla çalışmasına neden olur.

4-Kısa mesafeli yolculuklardan kaçının. (taksiciler gibi;) Çünkü kısa mesafeli yolculuklar aküyü zorlar.

5-Aracınıza uygun tipteki aküye sahip olduğunuzdan emin olun. Ağır yükler, dik yokuşlar ve hava sıcaklığına uygun akü kullanmanız gerekir. Bu konuda servis yetkilinizden/ustanızdan bilgi alın.

6-Önleyici bakım yaptırın. Özellikle periyodik bakımlarda veya her üç ayda bir akünüzün durumunu kontrol ettirin. Pilin su seviyesinde bir azalma varsa ekleme yapılarak tedbir alınabilir.

7- Yola çıkmadan önce akünüzü elle ve gözle kontrol edin. Sızıntı, çatlak veya şişkinlik fark etmeniz durumunda derhal servise başvurun.

8- Son olarak yolculuk öncesi akü şarj testi yaptırın. Bu test akünüzün genel durumunu ve seyahatiniz boyunca göstereceği dayanıklılığı görmenizi sağlar.