Direksiyon Titremesinin Olası 9 Nedeni

Araç kullanırken direksiyon titremesi birçoğumuzun mutlaka en az bir kere de olsa başına gelmiştir. Bazen sorun doğru yapılmayan balans ayarı olurken bazen de basit bir cıvatanın gevşemesi kaynaklı olabilir. Tabi bu sorun her zaman ilk anda anlaşılabilecek kadar basit çözümler ile giderilemeyebilir. 

Direksiyon neden titrer? aşağıdaki listeden cevap bulmaya çalışalım;

1. Seyir halinde iken veya sadece frene bastığınız anda direksiyonda titreme oluyor ise bunun nedeni süspansiyon sistemi, fren sistemi, lastiklerin hava basıncı ayarının doğru yapılmamış veya lastiğin patlamış olması gibi durumlar olabilir.

2. Tekerleklerin dengesini sağlamak için yapılan balans ayarı doğru yapılmadıysa ya da lastik balans ayarı bozulduysa araç sağa veya sola çekme yapacağından doğal olarak direksiyonda titreme hissedilebilir.

3. Aracın tekerleklerinin rot ayarı bozulduysa ya da hatalı yapıldıysa direksiyon titremesi olabilir. Rot ayarı, tekerleklerin düzgün bir şekilde hizalanması için önemli bir ayardır.

4. Rulmanlar, tekerleklerin dönmesini sağlar ve aks ile göbek düzeneğine bağlı olduğu için düzgün çalışmadıklarında direkt olarak tahrik milini etkileyerek direksiyonun titremesine neden olur.

5. Direksiyon titremesine neden olabilecek sorunlardan birisi de süspansiyon sistemi sorunlarıdır. Bu sorun tahrik milindeki sorundan, süspansiyon sistemindeki parçalardaki gevşemeden veya süspansiyon parçalarındaki aşınmadan kaynaklanabilir.

6. Motor kulağındaki sorun nedeniyle direksiyon titreme yapar. Motor takozu olarak bilinen motor kulağı motordaki titremeleri ve yoldaki şokları emer. Eğer arızalı ise titremeye neden olur.

7. Aşınmış frenler, ömrünü tamamlamış fren diskleri ve fren sistemindeki gevşemiş bağlantılar direksiyon titremesine neden olur.

8. Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi araçların lastikleri konforlu ve güvenli bir sürüş için önemlidir. Aracın lastiklerinin dişleri aşınmış ve ömrünü tamamlamış ise direksiyonda titreme yapabilir. Bu durumda lastik değişim vakti gelmiş demektir.

9. Lastik jantlarında eğiklik ve ezilme olması direksiyon titremesine neden olur. Jant eğik olduğundan direksiyon bir yöne döndürüldüğünde tekerlekler bu komutu uygulamakta zorlanacağından tireme hissedilebilir.

Sonuç olarak direksiyon titremesi de diğer sorunlar gibi aracınız ile konforlu ve güvenli seyahat etmenizi engelleyen bir durumdur. Bu tarz sorunlar ile karşılamamak için aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırın.