Sisli Havada Nasıl Araç Kullanmalı

Yola çıktınız hava bozdu ve görüş mesafeniz sisli hava nedeniyle iyice düştü. Neredeyse göz gözü görmüyor. Sisli havada nasıl araç kullanmalı?


Neyse ki bu durumundan sizi kurtarabilecek bazı teknikler var.

Öncelikle yavaşlayın. Öndeki ve arkadaki araç sürücülerinin sizin orada olduğunuzu bilmeleri için farlarınızı mutlaka açık tutun ve farlarınızın kısa huzmeye ayarlandığından emin olun.

Sisli havalarda uzun huzmeli farların kullanılması parlamaya neden olacağından görüş alanınızı iyice azaltacaktır. Yani UZUNLARI YAKMAYIN.


İşte size sisli ve puslu fena hava şartlarında araç kullanırken uymanız gereken kurallar:

1) Farlarınız kısa olsun. Uzun farlar siste geri yansıyacak ve görüşünüzü daha da bozacaktır.
2) Aracınızın sis farlarını açın. Kısa huzmeli farlar yere daha yakındır ve görüşü iyileştirir.
3) Görüş iyice azaldıysa pencerenizi açıp dinleme yapabilirsiniz.

Yol çizgilerini kullanarak ilerlemeye çalışın. Aşırı yoğun bir sise yakalanırsanız, kılavuz olarak yolun sağ kenarındaki veya ortadaki yol çizgilerini takip edin. Eğer çizgileri bile görmekte zorluk çekiyorsanız, sis kalkana kadar aracınızı kenara çekin.


Otoyolda veya yoğun seyahat edilen bir yolda durmayın. Ayağınız sık sık fren pedalında olsun. Sürücüler siste araç kullanırken stop lambalarını takip ederler.


Aracınız sisli bir yolda stop ederse ne yapmalısınız? Bu durumda, aracınızın dörtlülerini açın ve olası bir kaza veya yaralanmayı önlemek için araçtan uzaklaşın.


Sis uyarıları için hava durumunu takip edin. Yağmur öncesi veya sonrası ile rüzgarsız günlerde sis olabilir.


Sisli havada aracınızın arızalanması ihtimaline karşı içinde işaret fişeği olan bir acil yol kiti taşıyın.