Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız, aracınızın rutin bakımlarını aksatmadan yaptırmanız gerekiyor.

 

Bakımı iyi olan araçların yaşlandıkça yakıt tasarrufunda bir kayıp yaşamaları mümkün değildir. Günümüz ekonomik şartlarının zorluğu ile yoldaki araçların ortalama yaşı artmaya devam ederken bakım, araç ömrünün en önemli unsuru olarak görülebilir.

 

Yakıt Verimliliğini En Üst Düzeye Çıkarın

 

Seyahatinizi engelleyen her şey yakıt verimliliğini de olumsuz etkiler. Az şişirilmiş lastikler; tüm lastiklerin ortalama basıncındaki her 1 psilik düşüş için yakıt menzil mesafesini yaklaşık %0,2 oranında azaltabilir. Doğru şişirilmiş lastikler daha güvenlidir ve daha uzun ömürlüdür aynı  zamanda yakıt tasarruf da sağlarlar.

 

Yakıt tasarrufu konusu aracınızın üstüne bağlanan eşyalar, ne sıklıkta fren yaptığınız ve aracınızın bakımı ile de ilgilidir. Mümkünse aracın üstüne malzeme koymayın aracın arkasına takılan römork çok daha mantıklıdır.

 

Konuyu toparlarsak, yuvarlanma direncini veya ekstra lastik aşınmasını artıran her şey yakıt ekonomisini olumsuz etkileyebilir.

 

Trafik ışığından ilk kalkışta sert hızlanma, hafif hızlanmadan daha fazla yakıt harcar. Yakıt ekonomisini azaltan diğer faktörler arasında sık fren yapma, düşük lastik basıncı veya düzgün yuvarlanmayan kel lastikler sayılabilir.

 

Yakıt verimliliğini artırmak için dikkat edilmesi gereken hususlar:

1.      Araç için tavsiye edilen lastik basıncını koruyun.

2.      Araç tavanında eşya taşımayın araç arkası bağlantıyı kullanın.

3.      Araçtaki gereksiz ağırlığı ortadan kaldırın.

4.      Ani hızlanma ve sık fren yapmaktan kaçının.

 

Hız ve Yakıt Ekonomisi

 

Aracınızı hızlı sürdükçe motorunuz daha çok çalışır; artan hava direnci yakıt ekonomisini düşürür.

 

Yakıt tasarrufu için uzman önerileri;

1.      Rutin bakım, motor verimliliğini artırmaya yardımcı olur ve dolayısıyla yakıt kilometre performansını da iyileştirebilir.

2.      Kel lastikler yol direncini arttırır ve fazla yakıt harcamanıza neden olur.

3.      Dört camın tamamı kapalıyken yapılan sürüş, yakıt tasarrufunu yüzde 8,5e kadar düşürür (araç tipine ve motor boyutuna bağlı olarak değişebilir).

4.      Düşük lastik basıncı (üretici tavsiyesinin yüzde 50 ve 75i) yakıt tasarrufunu yüzde 10a kadar azaltabilir.

5.      Daha hızlı giderek yakıt ekonominizi iyileştirmenin bir yolu yok.

 

Sonuç olarak; sürücülerin otoyolda agresif sürüşten ve aşırı hız yapmaktan kaçınmasını gerekiyor. Bunlar daha düşük yakıt ekonomisine yol açan en büyük faktörlerdir.